Vintersejlads J/70 Øresund

Så er det nu, du kan tilmelde dig vintertræning i klubbens J/70 på Øresund, sammen med 20 andre J/70’er, og der er garanti for masser af læring, godt kammeratskab og sved på panden. Klubben ligger Mission Possible i Hellerup Havn, i vandet, så det er nemt at komme ud at sejle.

Der trænes både lørdag og søndag, besætningerne mødes i gården, hvor der gives information. På vandet vil der være skiftende træner, der giver gode råd og når alle er u havn igen, mødes de fleste til en håndmad i restauranten, der i år har givet en skarp pris.

Vi forventer over 20 både på vandet, hver weekend, så der er dømt atmosfære.

Klubben har sat et minimums deltagerantal på 10 personer, så der stort set altid kan være en besætning. Er der ikke nok til at sejle vores egen båd, så kan vi som regel få suppleret besætningen fra andre klubber, og det lære vi også meget ved. Ud over træning, inviteres vi også med til Hellerups vinterarrangementer, det er flot gestus.

Der er mulighed for omklædning, opbevaring af sejlertasker og tørring af sejl, det er super faciliteter.

Du tilmelder og betaler på Klubmodul og booking foregår på Minforening (Jeg sender link, ved tilmelding), så der er ikke krav om fast besætning, men det er også en mulighed.

David Ipsen tager med derind, de første gange, så I får en god introduktion til Hellerups faciliteter.

Skynd dig at tilmelde dig, så vi kan komme i gang med vintertræningen.

 

Print Friendly, PDF & Email
Del dette: